úvod
o festivale
program
účinkujúci
miesto konania
lístky
galéria
partneri
kontakt
 

Instagram

Účinkujúci letného MJF 2017

Kinga Glyk (PL)

Kinga Glyk je napriek mladému veku stálicou silnej a kvalitnej poľskej jazzovej scény. So svojou jazz-blues-funkovou kapelou odohrala už viac ako 100 koncertov po celom svete. Na scéne debutovala v roku 2015 rok s albumom Rejestracja, na ktorom spolupracovala aj s legendárnym Czeslawom Niemenom. Na albume sú jej vlastné skladby, ale aj fantastická interpretácia Dylanovej piesne Gotta Serve Somebody. Minulý rok nahrala live album Happy Birthday, vystúpila tiež na Jarných džezákoch 2016 v Bratislave a tento rok sa v Liptovskom Mikuláši predstaví v triu.

 


The Transform Quintet (HU)

Produkcia jazzovej formácie Transform Quintet je typická svojráznou, invenčnou hudbou. Ich hudobný svet je progresívny a mladistvým nasadením aplikuje najlepšie tradície fusion jazzu a mainstreamu, pričom inšpiráciu čerpá taktiež z odkazu autorov európskej klasickej romantiky. Ich prednes je charakteristický virtuóznou hrou a výbušnou silou, ktorá sa však celý čas prispôsobuje duchu skladby. Skupina je pravidelným hosťom domácich a zahraničných festivalov a jazzových klubov a na liptovskomikulášske pódium sa vráti presne po siedmich rokoch. Napriek tomu, že Transform Quintet vydal už niekoľko platní za všeobecného uznania kritiky, ozajstnou prednosťou Quintetu sú jeho živé koncerty. 

 


Ester Wiesner Quartet (SK, AU, DE)

Iba 22 ročná študentka prestížnej bostonskej Berklee College of Music, Ester Wiesner, bola vďaka svojmu jedinečnému hlasovému prejavu v hľadáčiku organizátorov už dlhšiu dobu. Je absolventkou džezovej kompozície a spevu na Berklee College of Music v Bostone. Na univerzite je súčasťou prestížneho 11-členného Berklee Global Jazz Institute, kde študuje s mentormi ako Danilo Perez, Joe Lovano, George Garzone a pod. Bolo jej udelené najvyššie štipendium nominované profesormi “Sylvia M. Zunz Endowed Scholarship”. K jej ďalším úspechom patrí napríklad zaradenie do rebríčka “30 pod 30″ časopisu Forbes, alebo titul “Objav roka” v súťaži Nové tváre slovenského jazzu. Ester so svojim kvartetom skúsených džezmenov, Julianom Moehringom na piano, ostrieľaným basákom Jurajom Griglákom a špičkovým bubeníkom Konstantinom Kraeutlerom obohatí úvodný večer tohtoročného festivalu v Liptovskom Mikuláši. 

 

 • Ester Wiesnerová - spev
 • Julian Moehring - klavír
 • Juraj Griglák - basgitara
 • Konstantin Krautler - bicie

 


Pressburger Klezmer Band (SK)

Program 13. ročníka MJF dopĺňa aj ostrieľané bratislavské hudobné zoskupenie Preßburger Klezmer Band, ktoré sa pohybuje na špici svetovej world-music scény už viac ako 20 rokov. Ich tvorba sa inšpiruje emotívnou a tanečnou hudbou pôvodom prevažne zo strednej a východnej Európy, známou ako klezmer s vplyvmi židovskej, balkánskej a orientálnej hudby, ako aj slovenského a rómskeho folklóru. Víťaz ocenenia Radio_Head Award za najlepší album v kategórii World / Folk za rok 2012 zahrá liptovskomikulášskemu publiku svoj aktuálny koncertný program ladený prevažne do jazzu v zostave: Marta Potančoková (spev), Snežana Jović – Werner (akordeón), Andrej Werner (husle), Miro Lago (klarinet), Samo Alexander (kontrabas), Ján Oriško (bicie), Valér Miko (klavír).

 


Tribute to Ján Cikker (SK)
Traja mladí slovenskí hudobníci preniesli skladateľský rukopis Jána Cikkera do súčasného hudobného jazyka. Nahrávka Nikitin/Pospiš/Sillay – Ján Cikker 105 je inšpirovaná najmä zborovou tvorbou skladateľa a ľudovými námetmi. Koncert bude živým prevedením albumu. 

 

 • Nikolaj Nikitin – saxofón, syntetizátor
 • Róbert Pospiš – spev, syntetizátor
 • Martin Sillay – gitara
 • Milan Mikulašových – basová gitara
 • Peter Raitl – perkusie
 • Juraj Šušaník – bicie

 


Zbigniew Namyslowski Quintet (PL)

Trojicu poľských jazzových kapiel účinkujúcich na tohtoročnom MJF dopĺňa veľkolepý kvintet Zbigniewa Namysłovského. Tohto legendárneho saxofonistu, ktorý spolupracoval s Krzysztofom Komedom, či Leszekom Możdżerom nie je najmä staršej generácii vyznávačov jazzovej hudby určite potrebné predstavovať. Pred slovenským publikom vystúpi opäť po päťročnej pauze a koncerte na bratislavských džezákoch v roku 2012. Tento výrazný propagátor mixu folklóru a tradičných poľských ľudových vplyvov s jazzom, autor legendárnych albumov Kujaviak Goes Funky, či Winobranie, zahrá so špičkou poľskej jazzovej scény: Jacek Namysłowski (pozón, tuba), Sławomir Jaskułke (piano, MJF 2014), Andrzej Święs (kontrabas), Grzegorz Grzyb (bicie).

 


Ľudová hudba Stana Baláža & AMC Trio (SK)

AMC Trio a Ľudová hudba Stana Baláža spojili svoju vášeň k hudbe a vznikla tak výnimočná spolupráca. Cieľom tohto netradičného hudobného spojenia nie je urobiť z folkloristov džezmenov ani z džezmenov folkloristov. Ide práve o to, že obe kapely si zachovávajú vlastnú tvár a vlastný štýl. Tento projekt predstavuje originálnu fúziu a predstavuje dokonalé spojenie oboch hudobných žánrov - kvalitného jazzu s ľudovými piesňami.

 


Emil Viklický Trio & Miroslav Hloucal (CZ, SK)

Po veľkom úspechu vystúpenia tria Emila Viklického na desiatom ročníku festivalu sa na jeho pódium vracia opäť. Tento krát sa predstaví v kvartete so svojim novým objavom – hráčom na trúbku a krídlovku, Miroslavom Hloucalom. S týmto mladým trúbkarom nahral koncom roku 2015 album Duet, ktorý zarezonoval aj u zahraničných kritikov. V recenzii Douga Ramseyho sa píše, že Emil si spomína na množstvo saxofonistov odkazujúcich sa na Coltrana s kadenciou „300 nôt za minútu“. A potom sa „zjaví“ tento mladý trúbkar, ktorý hrá veľmi moderne, no „menej nôt“ a je azda najohromujúcejším zjavom poslednej dekády na českej jazzovej scéne. Spoločný album sa im nesmierne vydaril a do Liptovského Mikuláša zavíta Emil okrem Mirka Hloucala s Petrom Dvorským na kontrabas a ostrieľaným slovenským bubeníkom Cyrom Zeleňákom. Emil je skutočne hráčom svetovej triedy, pričom za zmienku stojí, že pred týždňom vystúpil ako hosť na koncerte legendárneho trúbkara Wyntona Marsalisa, deväťnásobného držiteľa Grammy a Pulitzerovej ceny, ktorý v pražskom Rudolfine hral so svojim big bandom Jazz at Lincoln Center Orchestra.

 • Emil Viklický - piano
 • Miroslav Hloucal - trúbka, krídlovka
 • Petr Dvorský - kontrabas
 • Cyril Zeleňák - bicie

 


Adam Baldych Sextet (PL)
31 ročný husľový virtuóz Adam Bałdych do Liptovského Mikuláša zavíta so svojím úplne novým projektom Adam Bałdych Sextet. Adam bol už odmalička považovaný za „zázračné dieťa“ a od svojich 16tich rokov koncertoval s významnými poľskými a americkými hudobníkmi po celom svete. Odborná verejnosť ho označuje aj za „technicky najvyspelejšieho huslistu dnešnej doby“, ktorý však okrem svojej neuveriteľnej virtuozity vyniká aj veľmi originálnym zvukom a kompozíciami. Jeho tvorba neustále odkazuje na poľskú tradíciu a stiera hranice medzi klasickou hudbou a jazzom. Vo svojom novom projekte, s výbornými ohlasmi od jazzových kritikov, necháva vyniknúť jedinečný hudobný jazyk každého z jeho spoluhráčov a kompozície stavia na ich veľmi intenzívnom vzájomnom kontakte a hľadaní hĺbky. Adamov sextet dopĺňajú nemenej skúsení a výnimoční hudobníci: Krzysztof Dys (piano), Michał Barański (kontrabas), Szymon Mika (gitara), Maciej Kociński (saxofón), Dawid Fortuna (bicie, MJF 2012).NA FESTIVALE UŽ VYSTÚPILI

Festival počas svojej viac ako 12-ročnej histórie hostil vystúpenia viac ako 330 hudobníkov z celého sveta. Medzi najznámejšie osobnosti, ktoré poctili festival svojim hosťovaním patria: Miroslav Vitouš, Emil Viklický, Aga Zaryan, Piotr Wylezol, Slawek Jaskulke, Michal Tokaj, Jozef 'Dodo' Šošoka, Lazaro Cruz, Jiří Stivín, Juraj Bartoš, Peter Lipa, Marek Balata, Sisa Michalidesová, Hanka Gregušová, Lucia Lužinská, Boris Čellár, Jaromír Hnilička, Martin Ďurdina, Roman Janoška, František Janoška, Ida Kelarová, Miriam Bayle, Kazimierz Jonkisz, Berco Balogh, Gábor Winand, Nikolaj Nikitin, Milo Suchomel, Cyril Zeleňák, Jozef 'Ischias' Döme, Michal Bugala, Štefan 'Pišta' Bartuš, Josef 'Pepo' Fečo, Marián Čekovský, Henry Tóth, Ivan Vereš, Emil Frátrik, Martin Valihora, Marcel Buntaj, Juraj Tatár, Radovan Tariška, Michal Žáček, Peter Adamov, Matúš Jakabčic, Juraj Burian, Juraj Griglák, Ondrej Krajňák, Klaudius Kováč, Ľuboš Šrámek, Melvin Canady, Marcel Commendant, Robert Ragan, Peter Solárik, Ruggero Robin, Peter Adamkovič, Martin Marinčák, Stanislav Cvanciger, Pawel Kaczmarczyk, Borys Janczarski, Stephen McCraven, Stanislav Palúch, Peter Breiner, Martin Chodúr, Gayle Anderson, Robert Balzar, Erich 'Boboš' Procházka, Skip Wilkins, František Uhlíř, Jaroslav Helešic a mnohí ďalší...

 

10rokov_poster.jpg

 

Plagát s menami všetkých účinkujúcich na festivale počas prvých 10 rokov vydaný pri príležitosti desiateho výročia Mikulášskeho Jazzového Festivalu. Vo formáte A2 je možné si ho objednať prostredníctvom e-mailu.

 

link.png História festivalu.